2013. május 24., péntek

Energy Return on Investment



A megújuló és zöld erőforrásokról, a bioüzemanyagról, az észak-amerikai nem konvencionális készletekről és olaj- és földgázbányászati módszerekről megjelenő hírek 99%-a megalapozatlanul optimista és teljesen téves. Mint egy korábbi bejegyzésben említettem, mindenki nagyon könnyen eldöntheti, hogy egy híradást komolyan lehet-e venni, mégpedig úgy, hogy megnézi, szerepelnek-e benne az alábbi kulcsfogalmak: termelési ráta (production rate), resource/reserve, és, ami a legfontosabb, az energiahordozó előállításának és a belőle kinyerhető energiának az aránya, vagy másnéven a nettó energia, angolul EROEI (vagy EROI, ld. a címet). 

Ez utóbbi jelentőségét illusztrálandó álljon itt egy bekezdés hevenyészett fordításomban Charles Hall, az EROEI egyik legfontosabb kutatójának frissen publikált tanulmányából

„Az EROI jelentősége messze túlmegy azon a kérdésen, hogy az arány pozitív vagy negatív-e. A kukoricából nyert ethanolról folyó jelenlegi vita számos résztvevője szerint a kukoricából nyert ethanol EROI-ja kevesebb, mint 1:1, mások viszont amellett érvelnek, hogy a kukoricából nyert ethanol egyértelmű energiatöbbletet mutat, hiszen 1,2 - 1,6 energiaegységet nyújt minden befektetett energiaegység után. Ez a vita azonban szem előtt téveszt egy nagyon fontos problémát. Képzeljünk el egy társadalmat, amely egyetlen erőforrástól, az olajtól függ. Ha ennek az olajnak az EROI-ja 1,1:1, akkor kipumpálhatnánk az olajat a földből, és megnézhetnénk... de semmi többet. Energiaveszteséget jelentene, ha bármi mást csinálnánk vele. 1,2:1 aránynál gázolajat lehetne finomítani belőle, és 1,3:1 aránynál el lehetne juttatni oda, ahol fel akarjuk használni. Ha történetesen meg akarnánk hajtani vele egy teherautót, akkor legalább 3:1-es EROI-arányra lenne szükség (az olajkútnál) a teherautó és a szükséges utak és hidak megépítéséhez (beszámítva az értékvesztést). Ha ezen kívül még tenni is szeretnénk valamit a teherautóba és utána elszállítani, az mintegy 5:1-es EROI-t igényelne. Feltételezzük, hogy be akarjuk számítani az értékvesztést (azaz a munkabért) az olajbányász munkás, az olajfinomító munkása, a teherautósofőr és a mezőgazdasági munkás vonatkozásában is: ebben az esetben 7:1 vagy 8:1 arányú EROI-ra lenne szükség. Ahhoz, hogy ezeknek a gyerekei iskolába járhassanak, 9:1 vagy 10:1 kellene, az egészségbiztosításhoz 12:1, ahhoz pedig, hogy az életük ne nélkülözze a művészeteket és a tudományokat, mintegy 14:1, és így tovább.“ 

A jövő nagy ígéretének tekintett nem-konvencionális olajkészletek, a napenergia és az atomenergia egyaránt messze alatta maradnak a Hall által említett 14:1-es, a civilzált élethez szükséges (minimális) aránynak. A konvencionális olajkészletek pedig vészesen közelítik ezt az értéket – felülről.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése